SIKÇA SORULAN SORULAR

Manuel terapi nedir?

Bedenimizde bulunan tüm eklemlerin yapısal olarak belirlenmiş belirli bir hareket, düzen ve açıklıkları vardır. Zaman içinde gelişen değişik nedenli rahatsızlıklarla bu eklemlerde yapısal veya işlevsel hareket kısıtlılıkları oluşabilir. Eklem ve yumuşak doku kökenli hareket kısıtlılıklarının uygun manipulasyon teknikleri ile ortadan kaldırılması manuel terapinin esas alanıdır.

Manuel terapi ile tedavi edilen rahatsızlıklar nelerdir?

Boyun kökenli baş ağrıları, migren, sırt ağrıları, bel ağrıları (bel fıtığı dahil), kalça ağrıları, boyun ağrıları (boyun fıtığı dahil), omuz ağrıları gibi her türlü eklem ve yumuşak doku rahatsızlıklarında manuel terapi etkin bir şekilde kullanılabilir.

Kimlere uygulanabilir?

Manuel terapi yaş sınırı olamaksızın herkese uygulanabilir.

Nasıl uygulanmaktadır?

Manuel terapi adından da anlaşılacağı gibi sadece elle yapılan bir tedavi metodudur. Herhangi bir araç ve gereç gerekmemektedir ancak terapistin konu ile ilgili eğitim almış olması şarttır.

Tedavi çok ağrılı mıdır?

Manuel terapi seansında ağrı oluyorsa bir şeyler yanlış yapılmaktadır, hiçbir şekilde ağrı hissedilmemelidir.

Etkisi ne zaman görülür?

Yeni başlamış şikayetlerde birinci seansın sonunda bile iyileşme görülürken, uzamış durumlarda ortalama altı seans gerekmektedir. Yani etkisi birinci seanstan itibaren hissedilir derecededir.

Kaç seansta uygulanır?

En az bir, ortalama altı, en fazla on-oniki seans gerekmektedir.

Seanslar ne kadar sürüyor?

Seanslar ortalama yarım saat sürmektedir.

Etkinliği ne kadar?

Geri dönüşümsüz zedelenmelerin olmadığı durumlarda tam şifa olmaktadır. Geri dönüşümsüz doku zedelenmesi olan vakalarda ise hastanın şikayet ve belirtilerinin oldukça azaldığını, hayat kalitesinin ciddi şekilde arttığını görmekteyiz.

Pahalı bir yöntem mi?

Hayır

Fizik tedaviye iyi bir alternatif yöntem olduğunu söyleyebilir miyiz?

Evet. Hem fizik tedavi hem de  manuel terapi’nin ilgi alanı hareket sisteminin rahatsızlıklarını içermektedir, dolayısıyla fizik tedavinin bütünüyle alternatifi olabilir. Ancak rehabilitasyon bambaşka bir olgudur ve manuel terapi hiçbir şekilde alternatifi değildir.

Kimler bu terapi yönteminden faydalanamaz?

Ağır kanserli hastalar, ileri psikolojik bozukluklar, ağır osteoporozu olanlar ve yeni ameliyat geçirmiş olanlara uygulanmamalıdır.

Bilimsel etkinliği kanıtlanmış bir yöntem mi?

Sekreteri olduğum Türkiye Manuel Terapi Derneği; Uluslararası Manuel Terapi Cemiyeti (FİMM)’ne üyedir. Bu kuruluşa Avrupa’da üye olan 30 ülke ve toplam 30.000 kayıtlı Manuel Terapi Uzmanı vardır. Aynı kuruluşun birde bilimsel akademisi mevcuttur.


Copyright © Gurselvelioglu.com 2012 | TümHakları Saklıdır